Povratak Parbhupadu, Izdanje 62, Vol 2, 2019
U prethodnim izdanjima o JPP, Jedini Primer Prabhupada, pokazali smo da, ako želimo da zaista sledimo Prabhupada, onda moramo prihvatiti samo njegove zapisane naredbe. Naredbe drugih izvora ili primeri koje nije dao Prabhupad (Primeri Van Prabupada (PVP)) vam ne mogu garantovati da će te slediti i naredbe Šrila Prabhupada. Ovi članci upozoravaju na opasnost prihvatanja PVP-a kao zamene u nedostatku zapisanih naredbi od strane Šrila Prabhupada (JPP). Ipak, opasnost od ne pridržavanja naredbi Šrila Prabhupada je eskaliralo, tako da je GBC objavio da se izvori van Šrila Prabhupada sada mogu koristiti zapravo da obore I nepoštuju naredbe Šrila Prabhupada. Svi naglasci su dole dodani.
Srila Prabhupada oboren
GBC je objavio sledeću odluku:
"303: Dokument Savetodavnog Komiteta Šastri Rama-navami (prvobitno predstavljanje glasova u Martu mesecu) Odlučuje: GBC prihvata preporuke I zaključke nadjene na stranama 34-36 SKŠ o Rama-navami postu."
(GBC, Srednjoročna Generalna Skupština, 15-21/10/18)
Savetodavni Komitet Šastri ("SKŠ"), je savetodavno telo GBC-ja, a njen dokument je ovde naveden pod naslovom "Rama-navami Propisi I Post". Dokument prihvata da u vezi Dana pojave Gospoda Ramacandre:
"Postoji puno dokaza" da je "Šrila Prabhupada poučavao u pismima I lekcijama da se posti do večeri ili izlaska meseca ".
(str. 4)
Možemo napomenuti dalje da je Šrila Prabhupada naredio da se post prekida na isti način kao I na dan pojave Gospoda Čaitanje – bez žitarica:
"Naša sledeća svečanost je rodjendan Gospoda Ramacandre, 7-og Aprila. Treba ga posmatrati na isti način kao I dan pojave Gospoda Čaitanje".
(Pismo Šrila Prabhupada, 26/3/68)
"Rodjendan Gospoda Čaitanje ćete posmatrati na sledeći način [...] Uveče bhakte trebaju izeti hranu kao na dan ekadašija."
(Pismo Šrila Prabhupada, 14/3/67)
Ipak, zaključak dokumenta, koju gore spomenutu odluku GBC prihvata, izjavljuje da ove nardebe Šrila Prabhupada ne treba da se slede, I da umesto toga:
"Naročito za Rama-navami: "post je do završetka obreda Gospoda kada se On pojavljuje u podne [...]"Vrsta prasadama da se prekine post mogu biti žitarice".
(str. 34-35)
Sve se može ukinuti
Razloge koje dokument predstavlja za obaranje ovih naredbi Šrila Prabhupada su:
• "privrženost čisto pisanim I prevedenim instrukcijama bi nas lišile vernosti onoga šta je zapravo činio " (str. 33) (I " šta je zapravo činio" je bazirano isključivo na nekim starim "uspomenama" — pogledajte sledeći članak).
• Post I kako se prekida "treba slediti Šrila Prabhupadovo raspoloženje" (str. 34).
• "Šrila Prabhupadove generalne naredbe o propovedanju I lokalni lideri' razmatranje vremena, mesta I okolnosti." (str. 34).
Prema tome, ova neposlušnost je zasnovana na onome sto je objektivno – Šrila Prabhupadove zapisane naredbe – su pregažene sa onim što je sujbektivno: sećanjima u kombinaciji sa tumačenjem Šrila Prabhupadovog "raspoloženja", i "razmatranjem" lokalnih lidera' šta bi trebalo učiniti prema "vremenu, mestu I okolnostima". Dakle, ovde se ne radi samo o nepoštovanju naredbi Šrila Prabhupada o postu za vreme pojave Gospoda Ramacandre, već pravi značaj ove promene je da je sad GBC prihvatio metodologiju po kojom može bilo koju naredbu da preokrene. Zaista, GBC takodje prihvata generalnu preporuku SKŠ-a da "dužina posta" i "posluženi prasadam" da se prekine post čak I za ostale "Dane pojava Visnu-tattva [...] treba da slede raspoloženje Šrila Prabhupada" (str. 34), pre nego da slede jednostavno zapisane naredbe Šrila Prabhupada.U suštini, GBC je postavio princip da dokle god oni mogu naći nekog bhaktu koji "pamti" nešto drugačije od naredbi koje je dao Šrila Prabhupada, I gde GBC tvrdi da"raspoloženje" Šrila Prabhupada nekako protivreči samim njegovim naredbama, te naredbe se mogu oboriti.
|
Na taj način, GBC ne može više da tvrdi da je ISKCON društvo kojim oni upravljaju takvo da je bazirano na autoritetu Šrila Prabhupada, jer su se složili da takav autoritet može da se obori autoritetom njegovih učenika (njihovih "sećanja" I tumačenja). Ovo je kršenje same svrhe GBC postojanja:
"GBC prihvata kao svoj život I dušu Njegove božanske intrukcije [...] GBC nema nikakvu drugu funkciju ili namenu osim da izvršava instrukcije tako ljubazno date od strane Njegove Božanske Milosti ".
(Definicija GBC-ja, GBC Rezolucija 1, 1975)
Nikakav autoritet nije dat GBC-ju da na osnovu njihovih subjaktivnih razmatranja raspoloženja Šrila Prabhupada I sta oni misle da se "desilo" na osnovu "sećanja" obori ove "božanske instrukcije". Prema tome, nije važno koliko izgledaju "tačna" ostala "razmatranja" — kao što su sećanja, interpetracije od strane lokalnih lidera bazirana na "vremenu, mestu I okolnostima", šta je najbolje za "propovedanje", itd. Šrila Prabhupada nije izjavio da su takva razmatranja ovlašćena sa njegove strane kao superiornija od njegovih samih naredbi, I time ovlašćena da obore njegov autoritet I njegove naredbe. Zbog toga, prihvatanje GBC-ja u obaranju naredbi Šrila Prabhupada znači da, u današnjem ISKCON-u, prave naredbe Šrila Prabhupada mogu biti oborene I nepoštovane kao princip.
Zaključak
Sada zvanično postoje 2 dijametralno različite vizije kako treba prihvatiti Šrila Prabhupada.
1) Vizija IRM-a, prihvata da —
"Naredba duhovnog učitelja je aktivni princip u duhovnom životu. Svako ko nepošluša naredbu duhovnog učitelja odmah postaje beskoristan."
(Cc., Adi-lila, 12.10)
— I da, zbog toga, ove prave naredbe koje je Šrila Prabhupada dao (JPP), treba da se slede..
2) Vizija GBC-ja je da ove naredbe mogu biti oborene – nešto što je sada zvanična činjenica s obzirom da je zabeležena u pisanoj formi GBC rezolucije.
Povratak na IRM Početnu stranicu